Artroza je ena najpogostejših ortopedskih bolezni, stara toliko, kot je star človeški rod. Ta bolezen se pojavlja pri ženskah in moških vseh ras, socialnih razredov in klimatskih pasov. Pri nas se v pogovornem jeziku za to bolezen pogosto uporablja izraz obraba.
Značilno za to bolezen je izginevanje sklepnega hrustanca, osteoskleroza (zgostitev kosti) in tvorba kostnih izrastkov na robovih sklepnih površin, povečano je izločanje sinovialne sklepne tekočine, pojavi se deformacija sklepa in omejena gibljivost.
Bolezen je najpogostejša pri ženskah po 40. letu starosti.
ARTROZE DELIMO NA:
-
PRIMARNE – vzrok neznan in se lahko razvijajo na več sklepih;
-
SEKUNDARNE – vzrok je znan in običajno je prizadet en sklep. Dejavniki, ki vplivajo na nastanek sekundarnih artroz:
- zlom v sklepu,
- odstranitev meniskusov ali nestabilnost kolena zaradi poškodbe križnih vezi,
- okvara hrustanca zaradi poškodbe,
- prekomerna mehanična obremenitev – športniki ali prevelika telesna teža,
- vnetja v sklepu (gnojno vnetje, putika…),
- prirojene nepravilnosti sklepa.
ZAKAJ ARTROZA BOLI?
Sam hrustanec nima niti krvnih žil, niti živčnih končičev. Delci odmrlega hrustanca dražijo sklepno ovojnico in povzročijo vnetje ovojnice. Ker je sklepna ovojnica bogato oživčena struktura, to povzroča močne bolečine.
ZDRAVLJENJE ARTROZE
Verjetno vas najbolj zanima, kakšne so možnosti zdravljenja vaše bolezni. Obstaja mnogo načinov zdravljenja artroze kolena, vendar se kljub temu bolezni na žalost pozdraviti ne da. Bolezen ima naravni potek stalnega počasnega napredovanja. Na srečo bolečine pri artrozi kolena nihajo, po obdobju hujših bolečin skoraj zagotovo pride tudi čas, ko se bolečine vsaj delno umirijo. Kako dolgo bo to obdobje in kdaj se bodo bolečine zopet okrepile, pa je zelo različno od posameznika do posameznika.
Načini zdravljenja pa so naslednji:
NEOPERATIVNA TERAPIJA
- terapija z zdravili – nesteroidni antirevmatiki (Ketonal, Naklofen, Brufen, Voltaren, DicloDuo…) ali koksibi (Celebrex, Arcoxia…),
- hlajenje kolena z ledom in uporaba hladilnih ali protibolečinskih mazil (Voltaren gel…),
- injekcije v sklep – kortikosteroidi (Kenalog, Flosteron…) in sredstva za lubrikacijo sklepa (Hyalgan…),
- redukcija telesne teže (v kolenu se pri gibanju razvijejo sile, ki so 6 krat večje od telesne teže),
- uporaba palice ali bergel pri hoji,
- zmanjšanje obremenitve kolena – svetujemo prilagoditev telesne aktivnosti, uporabo mehke obutve, hojo po mehki podlagi. Odsvetujemo hojo navzdol in hojo ali tek po trdi podlagi. Od fizične aktivnosti svetujemo predvsem plavanje, kolesarjenje in hojo v naravi.
- fizikalna terapija – v poštev pridejo različne metode fizikalne terapije vključno z balneoterapijo in fizioterapijo (prilagamo program vaj pri artrozi kolena).
OPERATIVNA TERAPIJA
- visoka osteotomija golenice (pri mlajših pacientih z blažjo artrozo in vežjo deformacijo),
- artroskopsko čiščenje kolena (minimalno invazivna operacija, katere uspeh je žal relativno kratkotrajen),
- artrodeza (zatrditev) kolena (pride v poštev le pri najhujših oblikah artroze),
- vgraditev kolenske endoproteze – umetno koleno (končna rešitev, ki pride v poštev, če ni uspeha zdravljenja z zgoraj navedenimi metodami).
Upamo, da vam bomo s tem prispevkom vsaj malo olajšali razumevanje vaše bolezni, za dodatna pojasnila in svetovanje pa smo vam seveda na voljo v ortopedski ambulanti.
Comments are closed